Spektakl o dość popularnym tytule, z którym z pewnością każdy z nas gdzie się spotkał, a mianowicie Upiór w operze to jedna z powieści gotyckich Gaston Leroux. Co ciekawe miała swój przebój w odcinkach (a nie jako jedna powieść) w latach 1909-1910, stanowiąc tym samym jeden z ciekawszych, na swoje czasy utworów. Oczywiście aktualnie mało kto z nas zagłębia się w tematykę tego niepowtarzalnego, jak i dość ciekawego utworu, niemniej jednak jest on na tyle popularnym i sławny, że bardzo często można się na niego natknąć np. w teatrach, czy też w innych sztukach.

Jak się kończy upiór w operze – sztuka, którą warto poznać

Z pewnością oprócz tego, że bardzo często zadajemy w wyszukiwarce zapytanie: “Upiór w operze kto napisał” (teraz już wiemy -Gaston Leroux), to również warto zastanowić się na temat tego, o czym w ogóle jest ta sztuka – tak, na wypadek, gdyby ktoś nas się o to zapytał i nie chcielibyśmy wyjść na ignoranta. Stykamy się tutaj z historią Eryka, który posiada unikalne umiejętności kompozytorskie, a także świetny słuch i zdolności muzyczne w zamian za to nie posiadając “odpowiednich” zdolności fizycznych.

Choć słowo to nie należy do najlepiej dobranych i dla wielu może być oburzające – bo cóż oznacza odpowiedni w dzisiejszych czasach, to jednak Eryk posiadał silnie zdeformowane ciało. Historia owego Eryka w dziwny sposób łączy się z młodą solistką nie jaką Christine – i jak się pewnie domyślamy, cała sztuka dotyczy ich zawiłej relacji. Sam utwór wielokrotnie był ekranizowany i inscenizowany przez co (jak już wspomnieliśmy) bardzo często możemy natknąć się na niego, nawet obecnie przeszukując różne oferty teatrów, czy też oper.

Kiedy będzie Upiór w operze?

Polska wersja tej sztuki miała swoją premierę w 2008 roku w marcu w teatrze muzycznym Roma. Bardzo często można obejrzeć i raz jeszcze wsłuchać się w tą przestawienie właśnie w tamtym miejscu. Dla osób, które jednak nie chciałby się wybrać do teatru przez wzgląd na przykład na brak czasu (słabe wytłumaczenie), polecamy obejrzenie ekranizacji Upiora w Operze w reżyserii Joela Schumachera z 2004 roku.

Pytanie: ile trwa spektakl upiór w operze?

Długo, ale to nieistotne, bo warto go zobaczyć. Co więcej, zapoznając się z licznymi ciekawostkami, warto wiedzieć, że owa sztuka została przetłumaczona na wiele języków, a także wystawiona w około 20 krajach na 6 kontynentach. Poczynając od 1910 roku, a kończąc na 2009 obeszła ona cały świat. Co ciekawe upiór wymaga aż 27-osobowej orkiestry w szczególności składającej się z sekcji smyczkowej, po to, aby móc w pełni przedstawić jego niepowtarzalne charakter. Dla osób, które zainteresowały się już tą sztuką z pewnością, dużym zaskoczeniem będzie fakt że w 2009 roku powstała kontynuacja upiora w operze zatytułowana Love Never Dies z librettem pióra Bena Eltona i tekstami piosenek napisanymi przez Glena Slatera. Aktualnie można obejrzeć między innymi w Sydney.