Skrzypek na dachu – brzmi znajomo prawda? Cóż jest to jedna z bardziej popularnych i rozpoznawalnych sztuk wystawionych na Broadwayu. Sztuka ta jest musicalem – czyli forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi i taniec, Co więcej jest ona pełna emocji, pasji oraz uczuć.
Kto raz udał się na taką sztukę, ten z pewnością wie, że warto, bo jest to niezłe widowisko. Tak czy inaczej, wracając do głównego tematu, skrzypek na dachu to musical z muzyką stworzoną przez Jerry’ego Bocka, słowami Sheldona Harnicka i librettem Josepha Steina. Żeby było ciekawiej, nie posiada on jasno opisanej fabuły, gdyż ta opiera się w głównej mierze na powieści Dzieje Tewji Mleczarza, choć nie jest też jej dokładną kopią.
Skrzypek na dachu skąd tytuł?
Sztuka ta jest owiana legendą obecnych czasów. Sam tytuł odnosi się najpewniej do obrazu Chagalla, na którym widać stojącego jedną nogą i grającego właśnie na dachu skrzypka. Choć w samej sztuce nie ma tytułowego skrzypka, to odnosi się to do pełnej temperamentu muzyki, jak i dość ciężkich czasów, w jakim przyszło żyć bohaterom.
Dlaczego warto obejrzeć skrzypka na dachu?
Bo jest to niezwykle wciągająca sztuka. Sama historia opowiada o wydarzeniach mających miejsce w 1905 roku w małej miejscowości na terenie Imperium Rosyjskiego – Anatewce. Dochodzi tam do mieszania się dwóch narodowości tj. żydowskiej oraz rosyjskiej, które za wszelką cenę starają sobie nie wchodzić w drogę.
Całość nawiązuje do mocnego komunizmu oraz rewolucji z tego też roku. Choć wydarzenia te dzieją się w tle, mają kluczowy wpływ na działania bohaterów, w szczególności głównego bohatera, czyli Teweje Mleczarza. Chce on wydać za mąż swoje córki. Zmaga się jednak z dość nowoczesnym dylematem (jak na te czasy) tzn. czy widać je zgodnie z tradycją, czy pozwolić im wyjść za mąż z miłości.
W to wszystko wplatają się problemy żydów jako narodowości oraz przymusowe opuszczenie przez nich miasteczka. Historia wydaje się dość ciężka i taka też jest, niemniej jednak całość prowadzona jest w tak inteligentny sposób, że bez problemu nie zauważymy nawet, jak szybko dobrniemy do końca. Żeby było jeszcze ciekawiej, sztuka ta doczekała się ekranizacji z 1971 roku, oraz została nagrodzona Oskarem.
Skrzypek na dachu obsada
W oryginale wystąpili Zero Mostel, Maria Karnilova, Joanna Merlin, Julia Migenes, Austin Pendleton, Michael Granger, Bert Convy, Tanya Everest.
Co symbolizuje skrzypek na dachu?
Problematykę tamtych czasów, nie tylko na skalę globalną, czy też narodowościową, ale również poszczególnych osób i ich mentalności. Warto jednak pamiętać, że Sztuka różni się od książki kilkoma aspektami fabularnymi (choćby np. tym, że w sztuce są 3 córki, a w książce 5).
Kilka słów podsumowania
Żeby nie było tak ciężko i smutno, skrzypek na dachu ma dużo motywujących i podniosłych chwil zawartych w drobnych codziennych czynnościach i sytuacjach. Całość jest tak rozegrana, że po prostu pochłania i ogląda się ją bardzo przyjemnie. Trzeba mieć świadomość, że jest to musical dość nowoczesny, przez co nie spotkamy się tutaj z trudnym słownictwem używanym przed laty, czy też sytuacjami, do których nie moglibyśmy się odnieść w naszym życiu. Z tego też powodu, warto wybrać się na ten musical i samemu doświadczyć jego niezwykłości.