Zanim przejdziemy do aspektu tego co warto zobaczyć w operze, to na wstępie wypadałoby poruszyć samo pojęcie opera. No bo zapytajcie się sami siebie: czy wiecie co to jest? A może skąd się wywodzi opera? Opera to dzieło sceniczne, bogate w różnego rodzaju muzyczne uniesienia (zarówno te instrumentalne, jak i te wokalne). W większości sytuacji muzyka będzie współgrała z jakąś dramatyczną sytuacją. Całość opiera się na łączeniu różnych form, czyli gestów, słów, wspomnianej już muzyki, jak i ruchu. Sama w sobie wywodzi się z Włoch i składa się z aktów podzielonych na różne sceny.

Kiedy powstała pierwsza opera?

Cóż – nie ma jednej daty wyznaczającej konkretny termin, odegrania pierwszej sztuki. We Włoszech opera stopniowo się rozwijała z maskarad karnawałowych, które z biegiem czasu po prostu przekształciły się w dramatyczne widowiska.

Opera – jaki strój?

Oczywiście musimy być świadomi, że opera, to nie wyjście do kina, czy centrum handlowego. Wybranie się do niej wymaga odpowiedniego stroju, jak i zachowania. Tutaj w grę wchodzą tylko eleganckie rozwiązania, które to mają za zadanie nie tylko pokazać innym, że umiemy się dobrze ubrać, ale przede wszystkim oddać odpowiedni szacunek dla samego miejsca, jak i pracy aktorów.

Opery, które trzeba znać!

Jako że opery cieszą się dość sporą popularnością, warto by poznać niektóre z nich. Nie tylko dlatego, że warto się rozwijać i poszerzać swoje horyzonty, ale też dlatego, że są to kultowe i wręcz legendarne sztuki, które miały ogromny wpływ na twórczość i rozwój sztuki na świecie. W szczególności warto przyjrzeć się bliżej twórczości Moniuszki, Czajkowskiego, a także Giuseppe Verdiego. Możecie mi wierzyć, że na pewno nie zapomnicie tego widowiska.

Ostatecznie jednak warto pamiętać, że opera to dość nietypowa forma sztuki znacząco różniąca się od naszych aktualnych. Stąd też dla wielu z nas trzeba będzie dać jej więcej niż jedną szansę, by móc się do niej przekonać.