Co to jest muzyka filmowa?

Wielu z nas zastanawia się, czym w ogóle jest muzyka filmowa. Okazuje się bowiem, że odpowiedź na to pytanie jest trywialna. Jest to bowiem muzyka, która powstała dla dobra wybranego filmu. Idealnie komponuje się z tematyką filmu, jego przesłaniem. Jest swoistym dopełnieniem całego filmu. Jest ona niejednokrotnie istotniejsza niż sam film, gdyż niepowtarzalny klimat, który wytwarza, może zostać osiągnięty tylko i wyłącznie dzięki odpowiednim doznaniom muzycznym.

Muzyka filmowa: jak powstaje?

Kolejnym istotnym pytaniem, jakie często sobie zadajemy, jest związane z genezą muzyki filmowej. Zastanawiamy się, jak i kiedy powstała muzyka filmowa. Przeważnie muzyka filmowa powstaje równolegle do tworzonego filmu. Zdarzają się oczywiście przypadki, w których muzyka była tworzona przed filmem. Szczególnie wtedy, gdy tematyka samego filmu odnosi się do wydarzeń muzycznych lub innych sławnych ludzi, którzy swój sukces mogą przypisywać muzyce.

Muzyka filmowa, która otrzymała Oscara

Bardzo specyficzną i rozbudowaną grupę stanowi muzyka, która przez klimat i nastrój, który stworzyła, otrzymała nagrodę Oscara. I tak w roku 2019 nominowane do tej kategorii, były „Czarna Pantera”, „If Beale Steet Could Talk”, „Wyspa psów”, „Mary Poppins” oraz „BlacKkKlansman”. Po dokładniej analizie jurorzy stwierdzili, że najlepszą muzykę miał film „Czarna Pantera”, i to właśnie on otrzymał to wyróżnienie w tej kategorii.

Muzyka filmowa kompozytorzy

Oczywiste jest, że muzyki filmowej nie tworzą filmowcy, a kompozytorzy. W dwudziestym pierwszym wieku rozwój technologii jest tak duży, że tworzenie muzyki jest możliwe nawet bez całego zespołu muzycznego. Okazuje się, że czasami wystarczy tylko dobry komputer, odpowiedni program i oczywiście świetny pomysł. Dzięki takiemu połączeniu, wirtuozi muzyki otrzymują fenomenalne efekty swojej pracy.

Naturalnie, że z drugiej strony mamy wciąż genialną metodę tworzenia muzyki – standardową. Która wymaga zgrania wielu osób, godzin treningu. Efekty niejednokrotnie są fenomenalne i trud włożony w zgranie całego zespołu muzycznego jest w pełni rekompensowany poprzez zachwyt krytyków muzycznych.

Czy każdy może zajmować się muzyką i ma szansę dostać Oscara?

Niestety okazuje się, że żeby tworzyć muzykę trzeba mieć specjalne predyspozycje, a najlepiej prawdziwy dar. Bardzo ciężko jest nauczyć się muzyki. Jest to praktycznie niemożliwe i czas, jaki musiałaby poświęcić osoba, która nie ma talentu muzycznego na dojście do poziomu, kogoś z talentem jest niewspółmierny do korzyści, jakie z tego płyną. Praktycznie ktoś bez muzycznego talentu nie ma co nawet marzyć o otrzymaniu Oscara.

Najlepiej jest więc pozostawić tworzenie muzyki, osobom, które mają naturalny do tego talent, predyspozycje i samozaparcie. Takie osoby mają największą szansę na uzyskanie sukcesu w tym, co robią. A osobom, które nie czują zamiłowania do tworzenia muzyki, pozostanie słuchać arcydzieł muzycznych wytworzonych przez innych, bardziej uzdolnionych kolegów.