Polacy nie gęsi swój język mają I choć są to słowa, do jakiego Mikołaja Reja to faktycznie podkreślają to, że Polska twórczość miała i wciąż ma się dobrze. Doskonałym tego przykładem jest inny polski twórca, jakim jest Adam Mickiewicz. Wydał on wiele niepowtarzalnych dzieł, z których szereg z pewnością przerabialiście w szkolnych ławkach. Jedną z najbardziej wymuszonych na uczniach są Dziady będący cyklem dramatów publikowanych w latach 1820 – 1860 składają się cztery luźno powiązanych części. Warto więc zadać sobie pytanie dziady co to jest?
Gdzie odbywały się dziady
Dziady to oprócz tego, że jest to książka, nawiązuje ona do swego rodzaju rytuału wykorzystywanego przez Słowian i Bałtów jeszcze przed chrześcijaństwem. Jego zasadniczym celem było nawiązanie odpowiedniego kontaktu z duszami zmarłych, jak i pozyskanie ich przychylności. W sztukach Mickiewicza również główni bohaterowie starają się nawiązać kontakt z poszczególnymi osobami, które już umarły.
W szczególności widać to w części drugiej, w której to akcja sama toczy się w Dzień Zaduszny w kaplicy, w której trwa ludowy obrzęd Dziadów. Przewodniczy mu niejaki Guślarz. Guślarz kieruję całą uroczystością, a poszczególni zebrani wzywają kolejno dusze czyśćcowe, aby ulżyć w cierpieniu. Choć sama sztuka ma dość podniosły charakter i momentami czyta się ją dość ciężko w szczególności, jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do nowoczesnego stylu, to ma bardzo głębokie drugie dno, które z pewnością niejednego z nas poruszy. Chociaż poszczególne części nie łączą się ze sprawą bohaterów, to właśnie dziady są częścią wspólną jako sama czynność wykonywana w nich.
Czemu dziady to dramat romantyczny?
Cóż na to pytanie nie trzeba zbyt dużo odpowiadać, gdyż każdy z nas spotkać z kimś, kto umarł – właśnie z miłości. W efekcie aspekt dziadów i tych kontaktów wynika właśnie z romantyzmu i miłość do bliskich. W efekcie Mickiewicz bardzo sprawnie operuje poszczególnymi uczuciami, jak i emocjami, jakie mają miejsce między poszczególnymi bohaterami. Na pierwszy rzut oka może tego nie widać, lecz po głębszym przyjrzeniu się dostrzegamy to drugie niepowtarzalne dno.
Dlaczego dziady są nie po kolei?
Kolejność wydawania Dziadów jest dość chaotyczna. Najpierw pozostała część druga, później czwarta, następnie trzecia i pierwsza, która została ogłoszona pośmiertnie. Naukowcy nie są w stanie wyjaśnić, dlaczego ostatecznie powstały one w takiej, a nie innej kolejności, choć z pewnością miał na to wpływ miejsce pobytu samego Mickiewicza. Pierwsza część tak, że nie została ukończona, choć z drugiej strony twórca nie zniszczył rękopisu, stąd też utwierdza się w przekonaniu, że jest to ukończony utwór z dość luźną całością składająca się z różnych elementów.