Omawiając sztukę, jak i muzykę, a już w szczególności tą, która miała miejsce w teatrach czy też operach nie sposób przejść obojętnie wobec utworu, jakim jest Straszny dwór. Choć wiele osób z pewnością kojarzy nazwę, to w wielu przypadkach nie zdaje sobie sprawy z faktu, że Polska opera jest wykonana w czterech aktach skomponowanych przez Stanisława Moniuszkę. Niezwykłe prawda? Co więcej, opera jest tak dobra, że zyskała rozgłos na całym świecie.

Dlaczego straszny dwór był straszny?

Jej główne lat powstania to 1861 i 64 rok. Straszny dwór tak naprawdę nie jest straszny i nazwa ta może być mylącą, gdyż jest to element, który ma w sobie dużo cech romantycznych i komediowych, a także cechuje się bardzo silnym nawiązaniem do patriotyzmu.

Straszny dwór gdzie grają?

Z tego właśnie powodu bardzo często był popularny w szczególności wśród polskiej młodzieży. Wszystko to za sprawą faktu, że była to opera napisana po upadku powstania styczniowego, przez co stała się dosłownie manifestem patriotycznym, a samo dzieło aktualnie uważany jest za najlepszą operę Moniuszki i najlepszy utwór tego typu z okresu XIX wieku. Pierwotnie było ono wystawione w teatrze wielkim w Warszawie, jednakże zostało ono potem ocenzurowana i zakazano jego w dalszych wystąpień.

Kto skomponował operę straszny dwór?

Dopiero po 20 latach i śmierć samego Moniuszki ponownie umieszczono ją w teatrze Wielkim, a później miała ono premierę także w wielu innych miastach jak we Lwowie, Pradze, w Wiedniu, czy też w Kijowie, Mińsku, a także w Leningradzie. Powstała także angielska wersja tej samej opery, którą przygotowało University of Bristol Operatic Society w 1970.

O czym opowiada straszny dwór?

Sama w sobie odbywa się w XVIII wieku gdzie Zbigniew i Stefan (dwaj oddani sobie bracia) wracają po służbie wojskowej do domu. Jednakże (co ciekawe) przysięgają, że nie będą się żenić. Żeby było komicznie, ich stryjenki mają całkiem odmienne zdanie. Ostatecznie wszystko sprowadza się do tego, że ojcowie pewnych dam, które wpadły w oko dwóm braciom, postanawiają sprawdzić ich odwagę i to, czy nadają się do ożenku wysyłając ich do Strasznego Dworu. Sama historia bogata jest w liczne romantyczne sekwencje, jak i nawiązania komediowe. Gra w niej 12 osób, zaś liczne melodie z niej są niezwykle popularne. Z innych ciekawostek można dostać kilka nagrań z poszczególnych sztuk podanych na CD lub DVD, by się z nią na zapoznać na szerszą skalę. Powstał także polski film w reżyserii Leonarda Buczkowskiego.

Ostatecznie sztuka ta jest godna zobaczenia, tym bardziej dla nas jako obywateli Polski, czujących patriotyzm w swojej krwi. Choć dla wielu może być odrzucające, że jest to dość stara sztuka, to nie ma czego się obawiać. Zabawy i śmiechu jest co niemiara.