Orkiestra Symfoniczna – z pewnością nie raz mieliśmy się z tą nazwą w szczególności, gdy szliśmy ulicą i mijaliśmy ogłoszenie, że taka lub taka Orkiestra Symfoniczna zawitała do naszego miasta i można zapoznać się z jej twórczością. Oczywiście powstaje pytanie, co to jest orkiestra symfoniczna?

Najprościej odpowiadając, jest to zespół instrumentalny przeznaczony do wykonywania wielkich dzieł jak symfonii, koncertów, oper, czy też baletów z reguły w teatrach muzycznych. Choć mogłoby się to dla wielu z nas wydawać dość nudne, bo przecież aktualni wykonawcy potrzebują tylko kilku osób, żeby stworzyć niepowtarzalny hit podbijający serca, to jednak kiedy po raz pierwszy udamy się na wykonanie utworu za sprawą Orkiestry Symfonicznej, zrozumiemy jak wielka potęga i moc kryje się za każdym z występujących instrumentów.

Kiedy powstała orkiestra symfoniczna?

Tak naprawdę do końca XVIII wieku nie było standardowej obsady orkiestry i w sumie do dzisiaj nie istniała w pełni sformalizowana obsada, na którą zawsze musi się składać taka orkiestra. Dopiero w połowie tego wieku na dworze niejakiego elektora Palatynatu w Mannheim pojawił się zespół instrumentów smyczkowych, na który składały się pierwsze i drugie skrzypce, altówka, wiolonczela i kontrabas.

Ile osób liczy orkiestra symfoniczna?

Oczywiście ustalony skład nie istnieje i wielu sytuacjach podlega on konfiguracją podobnie, jak i liczba uczestników orkiestry również jest zmienna. Choć przyjęto standard zakładający około 100 osób, które wystarczą do wykonania większości repertuarów, jakie istnieją na orkiestry symfoniczne. W efekcie wiążę się to z dużą ilością pracy zarówno poszczególnych członków, jak i samej orkiestry, by móc ze sobą odpowiednio współpracować i móc zagrać skomplikowane utwory.

Kto kieruje orkiestrą symfoniczną?

Odpowiedź jest prosta i krótka, a mianowicie dyrygent. Dyrygent to osoba, która kieruje nie tylko orkiestrami symfonicznymi, ale także smyczkowym, jak i także zespołami kameralnymi oraz chórami. Kompetencje dyrygenta polegają na odpowiednim przygotowaniu zespołu tak, aby stworzyć odpowiednie dzieło i pokierować poszczególnym niego partiami. Choć dla wielu z nas mogłoby się wydawać, że tylko macha batutą to tak naprawdę wykonuje on kawał odpowiedzialnej pracy i dokładnie słucha każdego z wykonawców, w szczególności czy są oni ze sobą spójnik, tak by powstało unikalne i niepowtarzalne dzieło.

Orkiestra symfoniczna instrumenty

W praktyce możemy spotkać się tutaj z różnymi instrumentami, poczynając od smyczkowych, a kończąc na dętych. ich ilość, jak i sposób grania zależny jest już od samych. Nie da się jednak zaprzeczyć, że już samodzielne połączenie gry kilku instrumentów robi niezłe wrażenie, a co dopiero, gdy mówimy tutaj o 100 instrumentach.